JSN Solid - шаблон joomla Продвижение

Державний навчальний заклад
"Гадяцьке вище професійне аграрне училище"

Ukrainian English Polish
Menu

PB145081 min

Указом Президента України №806 від 14 жовтня 2014 встановлено державне свято День Захисника України, що відзначається щорічно у день Покрови Пресвятої Богородиці та водночас з Днем Українського козацтва і Днем УПА.

Коли нам холодно, ми шукаємо, чим би накрити своє тіло. Коли розпочинається дощ, негода, ми поспішаємо під стріху. Якщо на вулиці спека і  жарке сонце, ми теж  намагаємося знайти якийсь покров, що би захистив нас від палючих променів. Покрова – це захист.

Свято Покрови Пресвятої Богородиці -  Для нас, українців, це  свято християнське і національне, воно символізує зв’язок поколінь, невмирущість героїчних традицій нашого народу.

В українській традиції Покрова тісно пов’язана з ідеєю захисту від ворогів держави…

У «Літописі Руському» згадується, що князь Ярослав Мудрий віддав Київ і всю Землю Руську під покров Божої Матері.  Єдине найдавніше зображення Богородиці, що дійшло до нашого часу, своєрідний символ національної опіки  -  величава запрестольна мозаїка матері Божої Оранти в Софії Київській , на якій Марія, звівши руки вгору просить благословення  всьому вкраїнському народу.

          Велика кількість православних церков, побудованих в княжі і козацькі часи, були присвячені пошануванню Богородиці.

 Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорозьких козаків. Історик України та дослідник Запоріжжя Дмитро Яворницький писав: «…під покровом Богородиці запорожці не боялися ні ворожого огню, ні грізної стихії, ні морської бурі». Для запорізьких козаків це свято було храмовим, адже у центрі козацької твердині завжди стояла Покровська церква. Вона була священною для кожного січовика – від її порога вони вирушали на захист рідної землі і з подякою за порятунок поверталися до неї після походів.

Саме на свято Покрови козаки проводили свої ради, на яких вибирали нового гетьмана або кошового отамана.  Наші лицарі вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою. Козаки настільки вірили в її силу і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту та отримало другу назву — Козацька Покрова.

Початок свята пов’язаний  із подіями 903 року, що відбувалися у Константинополі, тоді – столиці Візантії (нині місто Стамбул, Туреччина). доки воїни захищали місто від зовнішніх ворогів,  відкидаючи супротивника від його стін, віруючі молились у храмі і їм була явлена Богоматір, яка покривала віруючих частиною своїм одягом довгим, широким платом -  омофором.

У 20 столітті борці за незалежність України – Армія Української Народної Республіки та Українська повстанська армія наслідували козацькі традиції. УПА була єдиною військовою силою у Другій світовій війні, яка визначала стратегічною метою своєї боротьби створення незалежної Української держави, відповідно боротьба розгорталася проти усіх держав, що намагалися завадити цьому. Як і  українські козаки,  воїни УПА коли йшли у ліси чи гори, молились, щоб Богоматір захищала їхні родини,  просили, щоб покривала, боронила їхні оселі,  що залишались без належного нагляду та охорони. Згадаємо:  За час діяльності через лави УПА пройшло понад ста тисяч осіб. За участь в повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона осіб

          Козацьку  традицію перейняли наші військові, які боронять Україну зараз. І у цьому сенсі Покрова – це свято миру, а не війни.  А ще шановане свято Покрови увібрало традиційне пошанування жінки, матері, жіночого начала загалом, уособленого в образі землі-матері, тому і жіноче свято…

День захисника України – свято не тільки військових. Це свято нескорених, свідомих громадян, які вболівають за долю нашої країни, день усіх небайдужих, які своєю професійною діяльністю, сумлінною працею, волонтерською роботою забезпечують Україні захист – економічний, гуманітарний, інформаційний..

З нагоди свята вітаю всіх, хто має високе звання захисника України, усіх, у кому живе дух наших славних попередників – запорожців, зичу міцного здоров'я, добра, щастя, злагоди, надійного тилу!

Нехай святковий настрій супроводжує нас щодня! Нехай Пресвята Богородиця дарує радість і щастя нашим родинам! Успіхів та Божого благословіння всім нам!

PB145079 minPB145084 min PB145080 minPB145086 min 

 

Go to top